Hej,
Czy po przerzuceniu folderu projektu na inny dysk lub do innej lokalizacji zdarzyło Ci się ponownie podgrywać ścieżki Xrefów? Jeśli tak, to ten artykuł z pewnością Ci się przyda.
Podczas podgrywania xrefów mamy do wybory 3 podstawowe opcje ścieżek plików.
1.Full path – sztywna lokalizacja pliku,
2.Relative path – lokalizacja powiązana z folderem projektu
3.No path – dosłownie brak lokalizacji, pliki są wyszukiwane w tym samym folderze co plik główny
Kiedy jaka opcja?
- Full path czyli bezwzględna ścieżka przydaje się gdy podgrywane pliki nie są zlokalizowane w folderze projektu. Wadą takiego rozwiązania jest modyfikacja ścieżek za każdym razem gdy przenosimy rysunki.
- Relative path ścieżka względna, pozwala na podgrywanie dowolnych ścieżek pod warunkiem że wszystkie pliki znajdują się w jednym folderze projektu, obsługuje również pod foldery. Wybierając tą opcję możemy bezproblemowo przenosić pliki pomiędzy dyskami np. przerzucając folder projektu do archiwum bez konieczności zmian poszczególnych ścieżek xrefów lecz ma też swoje wady (więcej poniżej).
- No Path, cad wyszukuje podegrane pliki jedynie w folderze w którym zapisany jest rysunek główny.
Najbardziej elastyczna jest opcja druga, lecz nie jest skuteczna wybór typu podegrania zależy głównie od celu jaki chcemy osiągnąć i należy o tym pamiętać.
Film z zasadą działania Relative path
Wady Relative path
Jak większość opcji tak też relative path nie jest idealne.
Problem pojawia się przy kopiowaniu, program po prostu gubi ścieżki jeśli skopiujemy plik. Utrudnia to proste przenoszenie plików np. przy wydaniu. Można to rozwiązać poprzez “zapisywanie jako” nawet pod tą samą nazwą pliku, ważne aby zapisać przez program i od razu z bindować rysunek.
Przed określeniem standardu jaki będziemy stosować do naszych projektów warto przewidzieć następujące kwestie:
-czy często przenosimy projekty między dyskami, jeśli nie to Full Path zadziała lepiej,
-czy w projekcie występuje duża ilość pojedynczych plików, przy użyciu RelaticePath utrudni nam to pracę poprzez ciągłe zapisywanie jako i bindowanie ,
-jeśli przenosimy projekty między dyskami o podobnych lokalizacjach możemy po prostu zmienić kawałek ścieżki np. jedną literkę z D na C (więcej w filmie) lub użyć lispa który podmieni nam xrefy.
Czasami lispy nie są jakoś wybitnie skuteczne szczególnie jeśli mamy dużo ciężkich xrefów ale zawsze to jakieś rozwiązanie.
Film ukazujący wady Realtive path
Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat działania poszczególnych opcji to zapraszam do odwiedzenia strony wsparcia autodesku.
Informacje o ustawianiu ścieżek do rysunków, do których istnieją odniesienia
Serdeczne podziękowania dla koleżanki Justyny która zwróciła mi uwagę na komplikację w stosowaniu opcji RelativePath.
Dzięki i do zobaczenia w kolejnych artykułach 🙂
Zapraszam również do zapisania się na newsletter, gdzie informuję o nowych artykułach oraz raz na jakiś czas wysyłam ciekawe linki i materiały.